    Mazda BT-50 (10/2011-06/2020) Superior Engineering Superior Adjustable Monotube Piggyback Reservoir Shock Rear 4 Inch (100mm) Lift Suitable for Ford Ranger PXII/Mazda BT-50 (Right) (Each) - PMA-4045P100SALR
    per
    Mazda BT-50 (10/2011-06/2020) Superior Engineering Superior Adjustable Monotube Piggyback Reservoir Shock Rear 4 Inch (100mm) Lift Suitable for Ford Ranger PXII/Mazda BT-50 (Right) (Each) - PMA-4045P100SALR available on AfterPay. We deliver Australia-wide! – Sydney, Brisbane, Melbourne, Adelaide & Perth.
    Highest Quality Materials
    CR3+ plated Bored and Honed cylinder tubes, Aircraft quality billet aluminium components, High-pressure hydraulic hose and seals. Plus, the 20mm Hard-chromed shafts are designed for maximum strength and durability in lifted and performance applications.
    8-Stage Adjustment
    46mm Piston
    Our Superior 2.0 Remote Reservoir Shocks feature race-inspired port configurations and variable rate shim stack technology, delivering vehicle-specific damping performance and optimum ride quality. The robust 46mm Teflon-coated piston, engineered for enhanced durability and smooth operation, works in conjunction with a composite Teflon wear band that offers low internal resistance and high compressive strength. Additionally, the sophisticated velocity sensing valve stack automatically adjusts to changing driving conditions, ensuring superior ride quality and improved handling.
    Piggyback Design
    Shock Shaft
    The 20mm steel shaft features a super-polish, chromium-plated finish, specifically engineered for long-lasting durability and resistance to corrosion. This ensures optimal performance and an extended lifespan even under demanding conditions.
    • 46mm Piston with Teflon
    • 20mm super polished shaft
    • 53mm outer body