    Nissan Navara (04/2015-11/2020) Superior Engineering Superior Monotube IFP 2.0 Shock Rear 4 Inch (100mm) Lift Suitable For Nissan Navara D40/NP300 2015 on (Each) - MG-5009P100S
    per
    Nissan Navara (04/2015-11/2020) Superior Engineering Superior Monotube IFP 2.0 Shock Rear 4 Inch (100mm) Lift Suitable For Nissan Navara D40/NP300 2015 on (Each) - MG-5009P100S available on AfterPay. We deliver Australia-wide! – Sydney, Brisbane, Melbourne, Adelaide & Perth.
    Tax included. Shipping calculated at checkout.
    PRODUCT DESCRIPTION
    Superior Monotube IFP 2.0 Shock
    Description
    3 Year and Unlimited Km's Warranty
    Heat Treated Alloy Steel Piston
    Highest Quality Materials
    CR3+ plated Bored and Honed cylinder tubes, Aircraft quality billet aluminium components, High-pressure hydraulic hose and seals. Plus, the 20mm Hard-chromed shafts are designed for maximum strength and durability in lifted and performance applications.
    Fully Rebuildable For Long Life
    46mm Piston
    Our Superior Monotube IFP 2.0 Shocks feature race-inspired port configurations and variable rate shim stack technology, delivering vehicle-specific damping performance and optimum ride quality. The robust 46mm Teflon-coated piston, engineered for enhanced durability and smooth operation, works in conjunction with a composite Teflon wear band that offers low internal resistance and high compressive strength. Additionally, the sophisticated velocity sensing valve stack automatically adjusts to changing driving conditions, ensuring superior ride quality and improved handling.
    Shock Shaft
    The 20mm steel shaft features a super-polish, chromium-plated finish, specifically engineered for long-lasting durability and resistance to corrosion. This ensures optimal performance and an extended lifespan even under demanding conditions.
    Strut Body
    Nitrogen Gas Charged
    Features
    • 46mm Piston with Teflon
    • 20mm super polished shaft
    • 53mm outer body