    Nissan Navara (2004-03/2015) Ute Thai Single Cab Diesel 2.5 & 3.0ltr Superior Engineering Superior Nitro Gas Twin Tube Pre-Assembled Struts Front 2 Inch (50mm) Lift Suitable For Nissan Navara D40 (Pair) - PGP7-AS-NAVD40
    per
    Nissan Navara (2004-03/2015) Ute Thai Single Cab Diesel 2.5 & 3.0ltr Superior Engineering Superior Nitro Gas Twin Tube Pre-Assembled Struts Front 2 Inch (50mm) Lift Suitable For Nissan Navara D40 (Pair) - PGP7-AS-NAVD40 available on AfterPay. We deliver Australia-wide! – Sydney, Brisbane, Melbourne, Adelaide & Perth.
    Tax included. Shipping calculated at checkout.
    PRODUCT DESCRIPTION
    Superior Nitro Gas Twin Tube Pre-Assembled Struts Front 2 Inch (50mm) Lift Suitable For Nissan Navara D40 (Pair) - PGP7-AS-NAVD40
    This means you no longer need to have specialised equipment in order to assemble your struts.
    3 Year and Unlimited Km's Warranty
    Twin-tube design with a 40mm piston and a 20mm shaft that provides excellent performance, and is designed to give a more comfortable and improved ride.
    The piston has a Teflon coating allowing it to slide more smoothly and last longer.
    Highly polished Chrome shaft ensures long shaft life.
    Features:
    • Highly polished Chrome steel shaft is 20mm in diameter
    • All bushes are made from durable rubber, rather then polyurethane.
    • Welded pins and eyes ensures a strong mounting point for the shocks
    • All 40mm Gas Shocks are supplied with a protective rubber boot