    Toyota Hilux (1983-09/1988) Superior Engineering Superior Shock Bar Suitable For Toyota Hilux/4Runner/Surf SAF (130mm High) - HLXSHBAR130
    per
    Toyota Hilux (1983-09/1988) Superior Engineering Superior Shock Bar Suitable For Toyota Hilux/4Runner/Surf SAF (130mm High) - HLXSHBAR130 available on AfterPay. We deliver Australia-wide! – Sydney, Brisbane, Melbourne, Adelaide & Perth.
    Tax included. Shipping calculated at checkout.
    PRODUCT DESCRIPTION
    Top shock bars are a weld in bar that is fitted between the chassis rails on the rear.
    They have approx 130mm of bend in the bar.
    If a shock bar is to be fitted then 2 low mounts must be used as well to mount the shocks.
    Once fitted the shocks will be up high under the tray.
    This is 130mm higher than standard and 100mm between top mounts 16mm bushes required on top of shocks.
    Superior Shock Bar Suitable For Toyota Hilux/4Runner/Surf SAF (130mm High) (Each) - HLXSHBAR130